
Bijzondere Baan: Voice-over bedrijf stemt Youri Uitterdijk vrolijk
4 april 2024 om 06:01 AlgemeenBij het zien van het gezicht van Nunspeter Youri Uitterdijk (40), gaat er misschien geen belletje rinkelen. Maar bij het horen van zijn stem waarschijnlijk wél. Uitterdijk is namelijk voice-over én stemacteur.
Nick Hoekman
Hiermee is hij onder andere te horen in jingles op Radio 10 en is hij te zien in de reclamespots van Cloudpillo. “Maar ook gewoon op RTV Nunspeet hoor”, glimlacht Uitterdijk over de activiteiten met zijn bedrijfje ‘Sprekend Youri.’
Een snelle rekensom leert ons dat Uitterdijk inmiddels in meer dan duizend stemproducties te horen is geweest. Waaronder gerenommeerde merken zoals Lidl, NS, Arriva, Strato en Unilever. Dat zijn stem via een omweg alsnog te horen is op de radio, is voor Youri toch een jongensdroom die is uitgekomen. “Ik heb een liefde voor het medium radio. Vroeger luisterde ik altijd naar Giel Beelen en Gerard Ekdom op 3FM. Dan zat ik de hele vrijdagnacht aandachtig te luisteren naar hun programma ‘Freaknacht’, fantastisch vond ik dat”, glundert Uitterdijk. Toch is een carrière als DJ nooit van de grond gekomen, daarom besloot hij om andere wegen te bewandelen om ‘iets’ met zijn stem te kunnen doen.
Boswandeling
De ingeving om stemacteur te worden kwam gek genoeg tijdens een wandeling, nu bijna vijf jaar geleden. “Ik liep door het bos en bedacht me dat het misschien wel gaaf zou zijn om voice-over te worden.” Toeval of een mooie samenloop van omstandigheden; in die desbetreffende week sprak Youri een instructievideo voor het bedrijf van een kennis in. “Zo is het balletje een beetje gaan rollen.”
De officieel uit Weesp afkomstige Nunspeter voegt de daad bij het woord en schrijft zich in bij een opleiding om zich om te laten scholen tot voice-over. En vanaf daar gaat het naar eigen zeggen hard. “Op de opleiding moest je bijvoorbeeld meteen een demo maken. Op die manier kon ik meteen de markt op om opdrachten te vergaren.” Daar merkt Uitterdijk dat het niet vanzelfsprekend is om meteen een klus te hebben. Een flinke dosis doorzettingsvermogen hielp hem uiteindelijk op weg. “Het is me zeker niet aan komen waaien.” Inmiddels geeft Youri zélf les aan deze opleiding en mag hij startende stemacteurs wegwijs proberen te maken in het wereldje.
Met misschien wel duizenden stemmen van voice-overs die slechts één muisklik van je verwijderd zijn, kan het lastig zijn om een plekje in het weiland te bemachtigen waar het goed grazen is zonder concurrentie. De methode van Youri? “Ik probeer het wat persoonlijker te maken, zodat ze een binding met je krijgen. Klanten geef ik altijd ook meer dan ze verwachten. Bepaalde zinnen neem ik dan bijvoorbeeld dubbel op, telkens met net een andere tone of voice. Zodat ze zelf kunnen bepalen wat het beste bij ze past.”
Thuisstudio
Omdat de 40-jarige beschikt over een thuisstudio, kan hij snel schakelen naar de wensen van de opdrachtgever. “Binnen 24 uur kan ik vaak al leveren. Maar omdat ik vanuit huis werk, zijn spoedopdrachten wanneer de nood aan de man is óók mogelijk. Dan kan ik binnen een paar uur al voorzien in de behoefte van de klant.”
Inmiddels heeft Youri samen met zijn vrouw en twee kinderen zijn plekje wel gevonden in Nunspeet. Maar hoe komt iemand die geboren en getogen is in Weesp, nou weer terecht op de Veluwe? Uitterdijk begint te glimlachen. De Party Animals, groot in de jaren ‘90, zorgen hier uiteindelijk voor.
“Toen ik 13 was, zaten de Party Animals in hun topjaren en scoorden hit na hit.
Mijn toenmalige buurjongen was bevriend met Jeroen Flamman, één van de oprichters van de Party Animals. Hij kwam toen in de straat voorbij rijden en vroeg of ik een beetje kon ‘hakken.’ Daar blufte ik me vervolgens bevestigend doorheen. De Party Animals waren toen gevraagd om deel te nemen aan een project voor Unicef. Daar kwamen vervolgens de ‘Mini Animals’ uit voort, we hebben een single uitgebracht en zelfs nog opgetreden met Linda, Roos en Jessica.”
Disco op Mallorca
Jaren later, op zijn zeventiende, was de gabbertijd ten einde en de Party Animals ter ziele. Toch bleef er nog vraag naar optredens van de Happy Hardcore act. Als voormalig Mini Animal maakt Youri de doorstart van de Party Animals mee. Een bijzondere tijd, zo laat hij smakelijk weten. “We hebben toen in acht jaar tijd elk weekend door het hele land opgetreden.” Tijdens een optreden in een disco op Mallorca, ontmoet Youri zijn vrouw. Het stel gaat aanvankelijk samenwonen in Almere, destijd de woonplaats van de Party Animal. “Maar mijn vrouw miste Nunspeet heel erg. Vandaar dat we deze kant weer op zijn gekomen.”
Kijk voor meer informatie over Youri en zijn voice-over bedrijf op: sprekendyouri.nl














