Nunspeet heeft plicht meer ontheemden uit Oekraïne op te vangen

30 september 2024 om 08:18

Wijnand Kooijmans


De gemeente Nunspeet moet vanaf 1 januari van komend jaar 221 ontheemden uit de Oekraïne opvangen, in plaats van 170 op basis van de huidige verplichtingen. Er is een opvangcapaciteit van 256 bedden. Op dit moment worden bijna 190 Oekraïners opgevangen in de gemeentelijke opvang en 10 in de particuliere opvang.

Door het college van burgemeester en wethouders wordt aangegeven dat actief wordt gekeken naar het optimaliseren van de opvangcapaciteit. Hierbij wordt rekening gehouden met de opvang in chalets en andere omstandigheden.


In een brief aan de raad wordt aangegeven dat vanaf 1 januari wordt ingevoerd dat ontheemden een eigen bijdrage moeten betalen. Ook vindt een wijziging plaats ten aanzien van het intrekken van leefgeld. Ontheemden mogen straks 28 dagen per kalenderjaar afwezig zijn van de opvang waar dat nu nog 28 aaneengesloten dagen zijn. De tijdelijke bescherming van ontheemden is verlengd tot 4 maart 2026.

Opvang asielzoekers wordt gezocht bij komst meer amvers

Aangegeven wordt in de brief dat het college het plan heeft aan de opgave in de spreidingswet te voldoen. Er wordt al een duurzame opvang voor vijf jaar geboden aan honderd alleenreizende minderjarige asielzoekers (amv'ers) in een gebouw aan de Elspeterweg.

Onderzocht wordt of 67 extra amv'ers kunnen worden opgevangen. Tevens wordt onderzocht of voor amv'ers onderwijsvoorzieningen in Nunspeet zelf kunnen worden gerealiseerd in samenwerking met de internationale schakelklas in Harderwijk waar de amv'ers nu nog naar toe gaan.

Nunspeet heeft op basis van de spreidingswet de opdracht 167 asielzoekers onderdak te bieden waarvan 14 amv'ers. Nunspeet wil aan die opdracht voldoen met de opvang van alleen amv’ers. De verwachting is dat, gezien de toenemende vluchtelingenstroom, opgelegd wordt dat meer asielzoekers en ontheemden moeten worden opgevangen.