De nieuwe verordening maakt een eerlijker verdeling van woningen mogelijk.
De nieuwe verordening maakt een eerlijker verdeling van woningen mogelijk. Wijnand Kooijmans

Nieuwe verordening moet zorgen voor eerlijke verdeling schaarse woningen

25 januari 2026 om 06:00 Algemeen

De nieuwe regionale huisvestingsverordening zet in op een zo eerlijk mogelijke verdeling van het schaarse woningaanbod. Hierin hebben ook succesvolle experimenten definitief een plek gekregen.

Wijnand Kooijmans

Een belangrijke wijziging is dat de urgentieregeling nu vast onderdeel uitmaakt van de verordening. De regio werkt al jaren met regels op basis waarvan negen groepen voorrang krijgen. Deze zijn nu verplicht aan het beleidsstuk toegevoegd.

Er is ook geschoven in de urgentiebepaling als het gaat om huiselijk geweld. Er is een splitsing aangebracht tussen huiselijk geweld vanuit de thuissituatie waarin direct wordt bemiddeld en vanuit de uitstroom uit een instelling. Bij uitstroom uit een instelling is men in beginsel veilig en er is normaal gesproken tijd om eerst zelfstandig met urgentie te zoeken.

Nieuw in het geven van voorrang aan woningzoekenden met een maatschappelijke- en/of economische binding aan de woningmarktregio Noord Veluwe. Maximaal mag vijftig procent van het aanbod aan woningen aan deze groep worden toegewezen. De bindingseisen zouden voor woningzoekenden ook beperkend kunnen werken.

Naast het stellen van bindingseisen is ‘nieuwbouw sociale koop’ toegevoegd aan de verordening. De realisatie van woningen in het betaalbare segment en de instandhouding daarvan heeft prioriteit. Omdat de wens bestond om deze met veel inspanningen gerealiseerde woningen ook daadwerkelijk aan de doelgroep toe te wijzen, bij voorkeur met maatschappelijke- en/of economische binding is de woningtoewijzing in dit segment aan de huisvestingsverordening toegevoegd. Iedere gemeente heeft wel eigen definities van betaalbare koopwoningen en bijkomende inkomensgrenzen.

In de verordening is ook de doorstroming van 55-plussers die uit een grote sociale huurwoning verhuizen naar een passender kleine sociale huurwoning opgenomen.
Dat geldt ook voor het passend toewijzen van grote gezinswoningen aan grote gezinnen.

Nieuw is ook dat de inschrijfduur door jongeren wordt behouden. Dit om jongeren te stimuleren toch te starten op de woningmarkt, ondanks dat men de aangeboden woningen op dat moment te klein vindt.