
Woning Onder de Bos in Hulshorst mag alsnog worden gesplitst na maken foutje
23 juni 2023 om 10:40 EconomieDe eigenaar van een woning aan Onder de Bos in Hulshorst mag deze alsnog splitsen. In eerste instantie was door het college van burgemeester en wethouders negatief besloten op het principeakkoord. Door de eigenaar is vervolgens een vergunning aangevraagd om een besluit te krijgen waar eventueel beroep tegen kan worden aangetekend.
Dat blijkt niet nodig omdat nu alsnog medewerking wordt verleend. De eigenaar moet wel aantonen dat na de splitsing twee woonwaardige woningen ontstaan die voldoen aan de eisen die daaraan gesteld mogen worden.
De eigenaar had een deel van de te splitsen woning al in de zomer van 2022 verkocht, onder voorbehoud van het afgeven van een vergunning. Door het lang uitblijven van een besluit over de vergunningaanvraag is uiteindelijk ook de koper in de problemen gekomen. Die moest zijn eigen woning opleveren en woont nu noodgedwongen in bij de te splitsen woning. Dit wordt als een onwenselijke situatie gezien.
Het blijkt dat de regels niet altijd duidelijk zijn. Belangrijke voorwaarden waaraan moet worden voldoen zijn dat het moet gaan om een woning in het buitengebied, dat de woning geen agrarische bedrijfsvoering kent en het karakter van de woning als samenhangend geheel behouden blijft.
In het oorspronkelijke beleid was het daarmee niet noodzakelijk dat de te splitsen woning een oude karakteristieke boerderij betrof. Dat was wel opgenomen in de toelichting op het bestemmingsplan. De regeling is echter nadrukkelijk opengesteld voor alle woonbestemmingen in het buitengebied. De woning mag zelfs eerst worden uitgebreid en pas daarna worden gesplitst.
Bij het tot stand komen van de regeling is tevens geen rekening gehouden dat een villagebied als Onder de Bos deel uitmaakt van het bestemmingsplan ‘Buitengebied’ en daarmee ook in aanmerking komt voor de splitsingsregeling.
Wijnand Kooijmans













