
Subsidie voor CenteringZwangerschap via verloskundigen
18 juli 2025 om 18:00 AchtergrondDe gemeente Nunspeet verstrekt een subsidie van 18.132,80 euro aan verloskundigen voor het aanbieden van CenteringZwangerschap. In augustus 2023 zijn de verloskundigen hiermee gestart door onder meer zorgverleners te scholen.
Wijnand Kooijmans
Zowel verloskundigen als zwangere vrouwen zijn erg enthousiast. Volgens de verloskundigen brengt CenteringZwangerschap verbinding teweeg tussen vrouwen op weg naar ouderschap. Naast meer ruimte om voorlichting te geven, wordt ook gemerkt dat vrouwen door elkaar ondersteund worden in deze fase.
Nunspeet neemt als gemeente deel aan het programma Kansrijke Start. Dit is een landelijk actieprogramma waarin gemeenten en Rijk samen met medewerkers van wijkteams, welzijnswerk, volwassenen ggz, geboorte- en jeugdgezondheidszorg werken aan een kansrijke start voor zo veel mogelijk kinderen. De eerste duizend levensdagen vanaf ‘min-negen maanden’ worden als cruciaal gezien voor een goede start. De gezondheid voor, tijdens en na de geboorte blijkt een belangrijke voorspeller van zowel fysieke als mentale problemen op latere leeftijd.
Centeringzorg is onderdeel van dit programma. Binnen bijeenkomsten vindt medische basiszorg plaats, waarbij de cliënten zelf een actieve rol hebben. Daarnaast wisselen ze onderling kennis en ervaring uit over de zwangerschap en het ouderschap. De onderlinge uitwisseling, (her)kenning en sociale support biedt cliënten meer inzicht in hun eigen gezondheid. Het sterkt hen om positieve keuzes te maken ten aanzien van hun eigen gezondheid en die van hun kind. Deelnemers blijven elkaar na afloop vaak volgen en steunen.
Naast de opstartkosten vraagt CenteringZorg structureel extra middelen, zo geeft het college aan. Vanaf 2024 kent de zorgverzekeraar een aanvullend tarief per zwangere toe. Voor dit jaar is dat 73,64 euro. Dat bedrag is echter onvoldoende om alle kosten van CenteringZorg te dekken.













