Foto ter illustratie
Foto ter illustratie Hero Images

Nunspeet bereikt akkoord met partij over stopzetten van taalles

3 augustus 2026 om 06:00 Achtergrond

Zes gemeenten, waaronder Nunspeet, hebben twee nieuwe taalscholen gecontracteerd. Deze partijen gaan het verplichte taalonderwijs verzorgen voor statushouders die moeten inburgeren.

Wijnand Kooijmans

De nieuwe scholen nemen de plek in van de twee taalscholen waarvan de gemeenten tot nu toe gebruikmaakten. Nunspeet trekt hierin samen op met Harderwijk, Elburg, Ermelo, Putten en Zeewolde. Met de vertrekkende scholen moeten nog afspraken worden gemaakt over de financiële afwikkeling van de contracten.

Met een van deze partijen, NL training, is inmiddels overeenstemming bereikt. Deze afspraken vallen onder de Service Level Agreement (SLA) die bij het contract hoort. De gemeente wil hiermee het dossier bestuurlijk en financieel afronden om verdere juridische en uitvoeringsrisico’s te beperken.

Onderhandelingen TopTaal lopen nog
Het college van burgemeester en wethouders wilde de contracten met beide oude partijen het liefst gelijktijdig afronden. De onderhandelingen met TopTaal zijn echter nog gaande.

Dit proces duurt langer omdat vooraf niet vaststaat hoeveel taaluren inburgeraars precies nodig hebben om het gewenste niveau te behalen. Het college vindt het niet wenselijk om de afwikkeling met NL training te laten wachten op de uitkomst bij TopTaal.

Kosten gedekt door het Rijk
De kosten voor het ontbinden van de contracten worden betaald uit een uitkering van het Rijk. Dit geld is in eerste instantie een voorschot dat is gebaseerd op het aantal gevestigde statushouders. De definitieve vaststelling gebeurt achteraf.

De exacte kosten die het college maakt zijn vooraf nog niet duidelijk. Dit hangt af van de omvang en de leerbaarheid van de populatie die zich in de gemeenten vestigt. Het college heeft deels invloed op de instroom, maar niet op het leerniveau van de inburgeraars.

Mail de redactie
Meld een correctie

Uit de krant

advertentie
advertentie