
Geen lokaal verbod op vuurwerk in gemeente Nunspeet
8 september 2022 om 09:44 EconomieEr komt geen lokaal vuurwerkverbod in de gemeente Nunspeet. Wel wil het college van burgemeester en wethouders ingaan op de mogelijkheden om in de aanloop naar de komende jaarwisseling de vuurwerkoverlast te beperken.
Met het besluit wordt ingegaan op de toezegging die in september 2021 is gedaan aan de raadscommissie Algemeen Bestuur de mogelijkheden voor een lokaal vuurwerkverbod te onderzoeken.
De gemeente is tijdens de laatste twee jaarwisselingen geconfronteerd met fors oplopende schades. Bij de laatste jaarwisseling tot 46.000 euro terwijl in 2020 de schade maar 2.500 euro bedroeg. Aangenomen wordt dat de schade vooral is veroorzaakt door illegaal vuurwerk.
Gemeente vreest onder meer schadeclaims van verkooppunten vuurwerk bij lokaal verbod
Bij het besluit af te zien van een lokaal verbod heeft het college meerdere mogelijke scenario’s bekeken. Onder meer is ook gekeken naar mogelijk verplichte of vrijwillige vuurwerkzones. Ook is meegewogen dat vuurwerkverkopers schadeclaims indienen bij het lokaal vuurwerkverbod. Aangegeven wordt dat het instellen van een vuurwerkverbod niet vanzelfsprekend meebrengt dat de overlast en het schadebedrag afnemen. Het wordt als lastig en bijna onmogelijk gezien om vast te stellen hoe groot het effect daadwerkelijk zal zijn.
Een verbod legt tevens extra druk op de schaarse capaciteit die beschikbaar is een verbod te handhaven. Voor de politie is dat al vrijwel helemaal onmogelijk terwijl boa’s in de wet niet zijn aangewezen als handhavers.
In 2019 is een poging ondernomen om door middel van burgerinitiatieven te komen tot vrijwillige vuurwerkzones. De gemeente was bereid hierin te faciliteren. Van deze mogelijkheid is geen gebruik gemaakt door een gebrek aan animo.
Wijnand Kooijmans















