
Vrije Academie Nunspeet vraagt extra subsidie om voortbestaan niet in gevaar te brengen
6 februari 2024 om 06:00 MaatschappelijkDe Vrije Academie in Nunspeet vraagt tienduizend euro extra subsidie aan de gemeente Nunspeet om het voortbestaan na 55 jaar niet in gevaar te brengen. De huidige kosten zijn niet meer op te brengen. Of alleen maar met een flinke bijdrage van de cursisten en daarmee schiet men voorbij aan het doel laagdrempelige- ook wat betreft kosten – opleidingen aan te bieden op hbo niveau.
Wijnand Kooijmans
Dat gaf directeur Ad Kuijper te kennen tijdens de inloop van het gezamenlijk fractieberaad van de partijen in de Nunspeetse gemeenteraad. Per jaar maken zo’n 350 cursisten gebruik van de Vrije Academie die gedurende 35 weken éénmaal per week les ontvangen. Op dit moment wordt voor een cursus zo’n 650 euro betaald. Zonder extra subsidie zou dit bedrag zo’n vijftig procent moeten worden verhoogd. Hetgeen de toegang, zeker voor mensen met een smallere beurs, er niet gemakkelijker op maakt.
De Academie wil ook graag meer betalen aan de docenten die het nu met een aanzienlijk lager uurtarief moeten doen dan gebruikelijk in Nederland. Dat maakt dat het moeilijk is de huidige docenten te behouden, laat staan nieuwe docenten aan te trekken. Bovendien eindigt het huurcontract van de voormalige school aan de Stationslaan waarvan gebruik wordt gemaakt binnenkort. De verhuurder heeft al aangegeven dat de huurprijs daarna met zes procent wordt verhoogd. Dat alles maakt, zo geeft Kuijper aan, dat het voortbestaan wordt bedreigd.
Erik Stotijn is sinds kort voorzitter van het Van den Broek Lohman Fonds. Het fonds is in 2000 opgericht door Titia van den Broek die, wonend in Bloemendaal, zich altijd bijzonder betrokken heeft gevoeld bij Nunspeet. Daar woonden haar grootouders die veel voor Nunspeet hebben betekend. Het door haar opgerichte fonds is bestemd om sociaal culturele, maatschappelijke en sportieve activiteiten financieel te ondersteunen.
Stotijn geeft aan dat het fonds in 2023 veertig aanvragen op deze gebieden heeft ondersteund tot een totaal bedrag van honderdduizend euro. Het gaat vaak om projecten waarvoor eerst subsidie is aangevraagd bij de gemeente Nunspeet waar echter ‘nee’ werd verkocht vanwege het ontbreken van financiële middelen.
Om die reden prijst Stotijn zich gelukkig dat kunst en cultuur nu eindelijk in de gemeente Nunspeet de plek krijgen die ze verdienen. Hij prijst hiervoor voormalig wethouder Marije Storteboom die de aanzet heeft gegeven waarna huidig wethouder Mark van de Bunte voortvarend de verdere aanpak ter hand heeft genomen. Hetgeen heeft geresulteerd in de beleidsnotitie kunst & cultuur die binnenkort aan de raadscommissie maatschappij en middelen ter bespreking wordt aangeboden.
Stotijn doet een dringend beroep op de fractie van de SGP de conservatie houding ten aanzien van kunst en cultuur te laten varen. Hij verwijst naar fractievoorzitter Harm Jan Polinder die in de raad aangaf dat op dit gebied kan worden bezuinigd. Daarmee onderschat de SGP de waarde die kunst en cultuur hebben bewezen tijdens de coronaperiode.









