Wethouder Mark van de Bunte is regelmatig op de bouwplaats aanwezig.
Wethouder Mark van de Bunte is regelmatig op de bouwplaats aanwezig. Dick van der Veen

Wereldprimeur met chloorvrij doelgroepenbad bij De Wiltsangh

15 september 2022 om 09:59 Lokaal

In het eerste kwartaal van 2023 is de officiële opening van sportief recreatiecentrum De Wiltsangh voorzien. De gemeente Nunspeet beschikt daarmee over een accommodatie met een regionale uitstraling. Bovendien dient zich met desinfectie van het doelgroepenbad via UV-straling een wereldprimeur aan.

Nieuwbouw en renovatie van De Wiltsangh vergen een uitgave van 20 miljoen euro. Een stevig bedrag, maar zoals de praktijk aantoont: dan heb je ook wat. Het omvangrijke project, dat bestaat uit een zwembad, sport- en turnhal plus een aantal aanvullende voorzieningen binnen en buiten, bevindt zich in een afbouwfase van vloeren en keuken.

Sportwethouder Mark van de Bunte: ”We hebben de druk erop gehouden, aannemer Van Norel uit Epe haalt de geplande oplevering in december. Dan draaien de deuren dezelfde kant op. Daarna heeft de installateur tijd nodig voor het proefdraaien van alle installaties. Installateur Hellebrekers wil de luchtbehandeling goed hebben, de glijbanen testen enzovoort. Daar gaan vier tot zes weken mee heen. We nemen een veilige marge en houden het op de finishing touch in het eerste kwartaal volgend jaar.”

Net als het huidige zwembad De Brake beschikt De Wiltsangh over een 25 meter bad, met dit verschil dat er in de nieuwe situatie zes banen liggen, waardoor bijvoorbeeld  de zwem- en poloclub letterlijk en figuurlijk meer armslag heeft. Van de Bunte: “Het doelgroepenbad van De Wiltsangh is ook groter dan in De Brake. Het meet acht bij vijftien meter en heeft een volledig verstelbare bodem, waardoor er allerlei mogelijkheden zijn zoals aquafitness. 

Het bijzondere aan dit bad is de vinding van de installateur om desinfectie via UV-stralen toe te passen in plaats van met chloor. Hiervoor is ontheffing nodig van de provincie Gelderland. De zwemwaterwet schrijft namelijk toepassing van chloor voor. Indien de RIVM en de provincie niet meegaan in de innovatie kunnen we probleemloos op de traditionele methode terugvallen. Omdat de provincie ook subsidie voor het innovatieve chloorvrije zwemgedeelte verleent, zien we het allemaal goed komen. De nieuwe methode is misschien wel ‘het zwemwater van de toekomst’ en van belang voor mensen met astma, meer in het algemeen longklachten, voor wie chloor in een bad een barrière opwerpt. Als deze proef slaagt kan dat mondiaal van grote betekenis zijn en heet het achteraf wellicht: in Nunspeet begon de victorie.”

Het zwembad bevat een groot recreatief gedeelte: warme baden, whirlpool, een glijbaan voor de familie en een bandenglijbaan, plus voor de kinderen een spraypark. Er zijn naast individueel gerichte ook twee inclusief kleedkamers voor groepen en mensen met een fysieke beperking. Deze hebben banken aan de zijkanten, een systeem voor ophanging van materialen en een brancard kan er gemakkelijk naar binnen worden gereden. Wat de nieuwe bestemming wordt van De Brake ligt in de schoot van de toekomst opgesloten.

De sporthal meet 48 meter, zes meer dan de huidige, wat meer mogelijkheden biedt aan badminton en volleybal. De uitloopruimte achter de goals bij zaalvoetbal is ruimer, zodat spelers niet tegen de wand knallen. Een zaal die door wanden in drie delen kan worden opgesplitst. De wethouder: “De middelste is het meest geschikt voor bewegingsonderwijs. Er komt daar een interactief scherm met op de muur allerlei interactieve elementen. De turnhal is ook een bijzondere. Ze meet 28 meter. Ze bevat vaste elementen voor de gymnastiekvereniging. Er is een valkuil, gevuld met schuimrubber, hetgeen voorkomt dat bij sprongen letsel kan ontstaan. De vereniging hoeft niet steeds met balk, brug en dikke matten te sjouwen, materialen kunnen blijven staan/liggen. We verwachten er in de regio verenigingen mee aan te spreken en toernooien naar Nunspeet te krijgen.”

Inpandig een sportcafé waarvan sporters na afloop van de training gebruik kunnen maken. Het wordt beheerd door het sportbedrijf Nunspeet. Je kijkt vanuit het café over het sportpark heen. Multifunctioneel gebruik staat voorop. Midden in het sportpark is een centraal ontmoetingsplein met een amfitheatertje dat uitkomst biedt bij huldiging en prijsuitreiking. Van de Bunte: “Ook vind je daar onder andere een speelvoorziening waar kinderen zich kunnen uitleven als de ouders naar een wedstrijd kijken. Op dit plein willen we alles bij elkaar laten komen, zoals een vertrekpunt voor wandelen, hardlopen en fietsen. Er is daar altijd wat te doen: je hebt zich op de korfbalvelden en de voetbalvelden liggen nabij. Een voorziening waarbij zwaar is getild aan duurzaamheid. In dit verband valt te denken aan energieneutraal, chloorarm, zonnepanelen. Van de bestaande Wiltsangh maakten vijf verenigingen gebruik (voetbal, tennis, hockey, korfbal en fietscross); in de nieuwe situatie zijn dat er vijftien! Ik zie het als het sportieve hart van de gemeente en wellicht kun je dat ook van toepassing laten zijn voor de Veluwe.”

De wethouder meldt het aanstellen van een sportparkmanager die voor de hele gemeente werkt. “Ik zie een vliegwiel ontwikkeling ontstaan. Die manager zorgt er onder meer voor dat er geen evenementen gelijktijdig plaatsvinden. Als bijvoorbeeld de ene vereniging een activiteit heeft kan ze via goed overleg een beroep doen op vrijwilligers van sportbroeders van een andere vereniging. Dit geeft de breedtesport in Nunspeet een enorme boost. Je kunt je voorstellen dat de gebruikers van de Wiltsangh een groter beroep op de manager willen doen en daarvoor samen een pot vullen. 

Van de Bunte wijst op de insteek om de Veluwe in De Wiltsangh naar binnen te halen. Dat gebeurt met groene tegels, die model staan voor de bossen, paarsroze die aan de heide doen denken, zandkleurige die de gedachte naar Zandenplas en zandverstuiving doen uitgaan en blauwe tegels die op het Veluwemeer wijzen. En in het spraypark zijn illustraties van Veluwse dieren als wilde varkens en schapen te vinden.  

Dick van der Veen

Mail de redactie
Meld een correctie

Uit de krant

advertentie
advertentie