
El Vos pleit voor steun onder longcovid lotgenoten in Nunspeet
27 oktober 2023 om 09:00 LokaalZorgen voor en met elkaar. De gemeente Nunspeet en regio kent veel inwoners die zich inzetten voor een ander. In deze terugkerende rubriek maken we kennis met deze betrokken mensen, zowel jong als oud(er) en alles daartussenin. Dit keer een gesprek El Vos, initiatiefnemer longcovid lotgenotengroep Nunspeet.
Sommige mensen krijgen last van langdurige klachten na een coronabesmetting of coronavaccinatie. Vaak klachten die lang kunnen aanhouden en per persoon verschillen qua intensiteit. El: “In maart 2020 kreeg ik een paar dagen voor de eerste lockdown corona. De donderdag voordat alle horeca en andere gelegenheden dicht gingen. Ik dacht nog, dan heb ik het maar gehad. Dat liep anders af. Na zes maanden ging ik toch maar eens verder kijken. Mijn geheugen en hoofd werkte heel apart. Ik ben wel eens drie keer op één dag naar de supermarkt gegaan om brood te kopen, terwijl er nog brood lag. Of ik was zo moe, dat ik niet vooruit kwam. Dan stond de auto 300 meter verderop en dan dacht ik, hoe kom ik daar? Na onderzoeken en gesprekken kwam ik bij het revalideren zoveel herkenning tegen. Dan besef je pas, dat hoort bij longcovid.”
Blijf positief
El: “Ik heb veel geluk gehad met de huisarts, bedrijfsarts en collega’s. Zij zagen dat het echt mis was en geloofde mij. Soms ging het wel en soms weer totaal niet. Ik heb nu ruim 3,5 jaar longcovid en ben gedurende die periode volledig afgekeurd. Dit is wat het nu is. Natuurlijk is en was verdriet omdat er dingen niet meer kunnen of moeizaam gaan. Maar ik blijf positief en probeer er het beste van te maken en met mijn ervaringen weer anderen te helpen. Het is ingewikkeld om met longcovid om te gaan, voor mijzelf en mijn omgeving.”
Steunen en her- en erkennen
Lotgenotenbijeenkomsten zijn zelf-supportgroepen waarin ongeveer acht mensen met langdurige klachten na corona ervaringen delen over het omgaan met de gevolgen hiervan. El: “In Elburg is een succesvolle groep gestart en wij willen nu onderzoeken of dit ook in Nunspeet opgestart kan worden. De groep geeft elkaar steun. Iedereen kan zijn of haar verhaal kwijt bij mensen die het begrijpen, die het ook meemaken. Het zou fijn zijn om elkaar te steunen en te her- en erkennen. Het doel is om op een positieve manier van elkaar te kunnen leren om er beter mee om te gaan. De bijeenkomsten starten om 10.00 uur in Veluvine en zijn op 14 en 28 november en 1 december. Inschrijven kan via: www.postcovidnl.nl/bijeenkomsten.”
PostCovid NL
PostCovid NL is de patiëntenorganisatie voor mensen met post-covid. Zij strijden voor meer perspectief voor mensen met longcovid. Naast het organiseren van lotgenotencontact kun je bij hen ook terecht voor betrouwbare informatie en ondersteunende artikelen. In de nieuwsbrief houden ze je op de hoogte van de laatste ontwikkelingen, ga voor meer informatie naar de website: www.postcovidnl.nl.
Monique Branse













