Rita (links) en Els (rechts) nemen An in hun midden.
Rita (links) en Els (rechts) nemen An in hun midden.

Participatiekoor schot in de roos: ‘Dementerende mensen kennen vaak nog de tekst van de liedjes uit hun verleden’

25 augustus 2026 om 06:00 Achtergrond

De oprichting van een participatiekoor in Nunspeet waarin mensen met een haperend brein of dementie ondersteund worden door ervaren koorzangers, is een geslaagd initiatief. In het voorjaar van 2025 brachten we dit onderwerp in deze krant voor het eerst onder de aandacht. Nu zoomen we in op de actuele situatie.

Dick van der Veen

Dat doen we met voorzitter en initiatiefneemster Rita Timmers, secretaresse Els Dubbeldam en An van Almelo, die als sopraan is ingestapt.

“We zingen drie-en vierstemmig. Dat heeft te maken met wat onderbezetting aan mannen, zangkoren eigen. Het repertoire strekt zich uit van populair tot licht klassiek. Mensen in de doelgroep voelen zich geremd om zich aan te melden omdat het toch niets voor ze zou zijn.” Niets is minder waar, blijkt uit de reactie van An (84), die haar leven erdoor verrijkt voelt.

Als ze me thuis horen zingen bij de vaat of zo dan krijg ik menig compliment

Professionele leiding
Onder professionele leiding van dirigent Joalien van den Houten en pianist Maarten Walvaart beginnen de leden binnenkort aan een nieuw project waarvoor de repetities plaats vinden op de dinsdagen 6, 13, 20, 27 oktober en 3 november. Ze vinden plaats in De Ontmoeting aan de Arthur Briëtstraat 38 in Nunspeet. Inloop vanaf 14.00 uur, einde 16.30 uur. “Mensen die problemen hebben met vervoer halen en brengen we”, wordt ons meegedeeld.

Vooral Rita heeft er heel veel tijd en energie in gestopt om het koor te bemensen. Het is het vijftiende participatiekoor in Nederland waarvoor men nog uitbreiding zoekt. Wie de stap durft te maken kan zich aanmelden via: r.rohaan@participatiekoornunspeet.nl , telefoon 06 14 70 17 44. Informatie www.participatiekoornunspeet.nl 

Twee projecten
Er zijn twee projecten per jaar die per stuk een bijdrage van 45 euro vragen. De uitvoering van het onderhavige vindt plaats op 10 november in Het Venster, 17 november in De Bunterhoek en 24 november in De Ontmoeting.

Zogenaamde mantelzangers helpen de doelgroep bij het instuderen en dat lukt probleemloos. 

De dames: “We krijgen ondersteuning van Gerdien Top, een ervaringsdeskundige. Het blijkt dat bij dementie het muzikaal geheugen het laatst wordt aangetast. Een ongeboren kind neemt muziek in zich op en je ziet na de geboorte bij baby’s al iets van herkenning.” 

Het blijkt dat bij dementie het muzikaal geheugen het laatst wordt aangetast

“Dementerende mensen kennen vaak nog de tekst van de liedjes uit hun verleden. Afhankelijk van de woordenschat waarover ze voor de overval door dementie beschikten. We krijgen financiële hulp van de dementievriendelijke gemeente Nunspeet en een aantal instanties. Daar waar het in de regio niet van de grond is gekomen hebben we het hier gelukkig voor elkaar gekregen.”

Zingen bij de afwas
Wat het met je doet horen we uit de mond van An, die uitziet naar de repetities, zich helemaal thuis voelt. “Als ze me thuis horen zingen bij de vaat of zo dan krijg ik menig compliment. Ik laat ze dan met enige trots weten dat ik ook op een koor zit.”

Op 21 september werkt het koor mee aan de wereld Alzheimer dag. Na de opening door wethouder Jennifer Elskamp volgt een wandeling langs een drietal huizen. Daar staan vergeet-me-nietjes op de straatstenen getekend. Start en finish zijn bij het organiserende Welzijn Nunspeet.

Mail de redactie
Meld een correctie

Uit de krant

advertentie
advertentie