Dag 4.
Dag 4. WorldSkills

Elspeetse Rieco van Asselt vertegenwoordigt Nederland op WorldSkills in Shanghai

12 oktober 2026 om 13:23 Mensen

Rieco van Asselt uit Elspeet en zijn teamgenoot Sybo Martens hebben samen de Nederlandse titel in de mechatronica behaald bij Skills The Finals. Daarmee verdienden ze een plek op het internationale podium van de WorldSkills in Shanghai. Een bijzonder avontuur, waarvoor ze maandenlang intensief hebben getraind en dat Rieco niet snel zal vergeten.

Voor Rieco van Asselt was de deelname aan WorldSkills in Shanghai de ervaring om nooit te vergeten. Samen met zijn teamgenoot Sybo Martens vertegenwoordigde hij Nederland op het onderdeel mechatronica. Beiden zijn werkzaam bij Hollander Techniek en komen voor Aventus uit tijdens de vakwedstrijden.

“Het was echt supergaaf om hieraan mee te mogen doen. Je werkt lange tijd naar zo’n wedstrijd toe en uiteindelijk sta je daar in Shanghai, tussen deelnemers uit de hele wereld. Dat je Nederland mag vertegenwoordigen, maakt het extra bijzonder. Het is iets waar je trots op bent en waar je ontzettend veel van leert.”

Een wereld vol techniek en vakmanschap
WorldSkills is een internationaal evenement waarbij jonge vakmensen uit verschillende landen het tegen elkaar opnemen in uiteenlopende beroepen. Tijdens de wedstrijden laten zij zien wat ze kunnen en hoe hoog het niveau van hun vakgebied is.

Je leert niet alleen van de wedstrijd, maar ook van alles wat je om je heen ziet

Voor Rieco was het bijzonder om te ervaren hoe groot het evenement was en hoeveel talent er vanuit de hele wereld samenkwam. Niet alleen de wedstrijd zelf maakte indruk, maar ook de sfeer en het besef dat iedereen daar met hetzelfde doel stond: het beste uit zichzelf halen.

“Het is heel gaaf om te zien hoeveel verschillende mensen met techniek bezig zijn en hoe iedereen zijn eigen manier van werken heeft. Je leert niet alleen van de wedstrijd, maar ook van alles wat je om je heen ziet.”

Mechatronica: een uitdaging tot in de details
Bij mechatronica komen elektrotechniek, mechanica, besturingstechniek en automatisering samen. Tijdens de wedstrijd draait het om het bouwen, aansluiten en programmeren van technische systemen die uiteindelijk goed met elkaar moeten samenwerken.

WorldSkills

Dat vraagt om technisch inzicht, probleemoplossend vermogen en nauwkeurigheid. Ook het werken onder tijdsdruk speelt een belangrijke rol. Een kleine fout kan grote gevolgen hebben voor de werking van de installatie.

Juist die combinatie maakt het vak voor Rieco interessant. Hij vindt het mooi om met techniek bezig te zijn, dingen werkend te krijgen en te ontdekken waar de oplossing van een probleem ligt. Tijdens WorldSkills werd dat op een hoger niveau gebracht.

“Je moet echt scherp blijven en goed nadenken over wat je doet. Soms moet je even zoeken naar de juiste oplossing. Als het dan uiteindelijk werkt, geeft dat een geweldig gevoel. Dat is ook wat me zo aanspreekt in de mechatronica.”

Samen Nederlands kampioen
Het internationale avontuur begon bij Skills The Finals, het Nederlands kampioenschap voor jonge vakmensen. Daar werden Rieco en Sybo samen Nederlands kampioen op het onderdeel mechatronica. Een prestatie waar ze met trots op terugkijken.

De titel was niet alleen een mooie beloning voor hun technische kennis en vaardigheden, maar ook voor de samenwerking tussen beiden. Tijdens de opdrachten moesten ze op elkaar kunnen vertrouwen, taken goed verdelen en samen naar oplossingen zoeken.

WorldSkills

“Het is natuurlijk al geweldig om Nederlands kampioen te worden, maar dat je het samen met je teamgenoot doet, maakt het extra mooi. Je weet hoeveel werk erin zit en hoeveel je samen hebt geoefend. Als je dan wint, geeft dat echt een kick.”

Met de Nederlandse titel op zak volgde een nieuwe uitdaging: Nederland vertegenwoordigen tijdens WorldSkills in Shanghai. Dat vooruitzicht maakte de overwinning bij Skills The Finals nog specialer.

Intensieve training richting Shanghai
Na het behalen van het Nederlands kampioenschap begon de voorbereiding op WorldSkills. In aanloop naar de wedstrijd volgde een intensieve trainingsperiode waarin Rieco en Sybo hun technische vaardigheden verder aanscherpten.

Er werd veel geoefend om opdrachten zo nauwkeurig en efficiënt mogelijk uit te voeren. Daarbij lag de nadruk op het oplossen van technische problemen, het goed laten samenwerken van verschillende onderdelen en het omgaan met tijdsdruk.

De training vroeg veel inzet en discipline. Je moet bereid zijn om fouten te maken, daarvan te leren en het vervolgens opnieuw te proberen. Juist door die herhaling kun je jezelf steeds verder verbeteren.

Het is soms best intensief, maar je ziet jezelf wel vooruitgaan

“Je merkt tijdens de trainingen dat er altijd dingen zijn die beter kunnen. Soms lukt iets niet meteen en moet je uitzoeken waar het aan ligt. Dan probeer je het opnieuw totdat het goed gaat. Dat is soms best intensief, maar je ziet jezelf daardoor wel vooruitgaan. Uiteindelijk wil je natuurlijk zo goed mogelijk voorbereid aan de start staan.”

De intensieve voorbereiding zorgde ervoor dat het duo met meer ervaring en vertrouwen aan de wedstrijd kon beginnen. Tegelijkertijd bleef het een enorme uitdaging om zich te meten met deelnemers die eveneens veel tijd en energie in hun voorbereiding hadden gestoken.

Een ervaring die je meeneemt
De reis naar Shanghai was voor Rieco veel meer dan alleen een wedstrijd. Het was de afsluiting van een bijzonder traject dat begon met de Nederlandse titel en uitmondde in deelname aan een internationaal kampioenschap.

Hij kijkt met trots terug op wat hij samen met Sybo heeft bereikt. De kans om Nederland te vertegenwoordigen, de intensieve trainingen en de ervaring om met jonge vakmensen uit andere landen samen te komen, maakten het tot een avontuur dat hem nog lang zal bijblijven.

“Als je achteraf terugkijkt, besef je pas hoeveel je in die periode hebt gedaan en geleerd. Het is bijzonder dat je dit mag meemaken en dat je de kans krijgt om jezelf op zo’n niveau te ontwikkelen. Ik ben heel blij dat ik eraan heb mogen deelnemen. Het was echt een supergave ervaring.”

Voor Rieco smaakt het avontuur in ieder geval naar meer. De opgedane kennis en ervaring neemt hij mee in zijn verdere ontwikkeling binnen de techniek. En de herinnering aan het vertegenwoordigen van Nederland op het wereldpodium in Shanghai blijft een prestatie om trots op te zijn.

 Dag 1.
 Dag 1.
 Dag 2.
 Dag 3.
 Dag 4.
Mail de redactie
Meld een correctie

Uit de krant

advertentie
advertentie