
Gemeente Nunspeet zet in op participatie met groen cadeau voor jonge ouders
31 mei 2026 om 17:15 Natuur en milieuDe gemeente Nunspeet wil doorgaan met het uitdelen van geboortebomen. Het college van burgemeester en wethouders vraagt de raad hiervoor incidenteel 15.000 euro voor dit jaar beschikbaar te stellen.
Wijnand Kooijmans
Het voorstel volgt op de evaluatie van de eerste actie rond het uitdelen van geboortebomen in november vorig jaar. Gekozen is voor geboortebomen in plaats van een geboortebos. De eerste actie is over het algemeen als zeer positief ervaren. Voor de jaren na 2026 wordt voorgesteld een afweging te maken in de aanvraag nieuw beleid.
Opkomst relatief hoog
“Kijkend naar de korte termijn waarop de eerste actie moest worden uitgevoerd, was de opkomst relatief hoog en dus de communicatie succesvol”, stelt het college.
Verbeterpunten
Wel zijn er verbeterpunten opgemerkt. Zo wordt gekeken naar een manier om de doelgroep directer te bereiken of het bereik van de communicatie te vergroten. Het blijkt om privacyredenen niet mogelijk ouders direct aan te schrijven. De voorkeur gaat nu uit naar het meezenden van een flyer bij de geboorteaangifte waarop mensen direct kunnen aangeven of ze een boom willen.
Diverse oplossingen
De bomen bleken bovendien vrij groot om mee te nemen. Om die reden wordt een kleinere maat besteld en worden ook enkele inheemse heesters aangeboden. Gekeken wordt of de bomen wellicht aan huis moeten worden bezorgd, omdat niet iedereen op een afgesproken dag kan komen.
Alternatief
Omdat niet iedereen ruimte heeft voor een boom in eigen tuin, wil de gemeente ook een alternatief bieden. In de openbare ruimte is echter maar beperkt plek voor extra aanplant. Het kan wel, indien in nieuwe gebiedsontwikkeling alvast ruimte voor de aanplant van geboortebomen wordt gereserveerd.
“Bomen planten kan een leuke invulling van participatie zijn”, wordt aangegeven. “En op termijn kan er een soort geboortebos-wandeling door de wijk ontstaan.” Op dit moment wordt daarover echter nog geen definitief besluit genomen. Dat kan in het kader van nieuw beleid alsnog aan de orde komen.












