
Politieke analyse: Maandelijkse raadsvergadering
24 september 2024 om 14:25 PolitiekDonderdag is het weer de laatste donderdag van de maand. En dat is de gebruikelijke dag voor de vergadering van de gemeenteraad. Er is een periode geweest (lang geleden) dat de raad op verzoek van een van de leden op zaterdagmorgen om half elf vergaderde. Dat kwam hem beter uit. We kennen hem nog steeds in de straatnaam Notaris Hoffmannweg.
Dick Baas
De agenda voor de komende vergadering is niet lang. Of het daarmee een korte vergadering wordt is altijd onvoorspelbaar. Naast de gebruikelijke agendapunten komen vijf onderwerpen aan de orde. Twee daarvan zijn hamerstukken. Dat betreft het Voorbereidingskrediet ontwikkeling Piersonstraat en de Onttrekking weggedeelte aan openbaarheid Elspeterweg ter hoogte van perceel nr. 4. Blijven drie punten ter bespreking: het Uitvoeringsplan ‘herzien mantelzorgwaardering, de Kaders Herdenken en vieren 80 jaar vrijheid in 2025 en de Tussenstand uitvoering collegeprogramma 2022-2026.
Mantelzorgwaardering
De discussie hierover hoeft niet lang te duren. Het college is tegemoet gekomen aan de opmerkingen die in de commissie gemaakt zijn. Er staan ongeveer 1500 mantelzorgers ingeschreven bij het Mantelzorgcentrum Nunspeet. Die krijgen rond de Dag van de Mantelzorg (10 november) een mantelzorgwaardering ter waarde van 100 euro. Daarvoor worden nu in een uitvoeringsplan kaders en beleidsregels opgesteld. De kaders zijn voorgelegd aan de ASDN (= Adviesraad Sociaal Domein Nunspeet).
Tachtig jaar vrijheid
Hoewel we bij de bevrijding van Nederland altijd denken aan 4 en 5 mei gaat dit raadsvoorstel duidelijk uit van de bevrijding van Nunspeet op 19 april 1945. Er worden kaders gesteld voor het programma rondom herdenken en vieren van 80 jaar vrijheid in 2025. In de commissie Algemeen Beleid maakte voorzitter Arie Harteveld de opmerking hoe mooi het eigenlijk is om 80 jaar vrijheid te vieren. We kennen ook 80 jaar oorlog, zo zei hij. Hij doelde op de Tachtigjarige Oorlog (1568-1648). Voor de lustrumherdenking wordt standaard jaarlijks 5000 euro gereserveerd, zodat 25000 euro beschikbaar is. Maar in de ‘pot’ zit ook nog 25.000 euro van herdenking van 75 jaar vrijheid, die door de corona niet is doorgegaan. Het hele bedrag van 50.000 euro komt nu beschikbaar voor de viering in 2025. Sander Kouwenberg (PvdA/GroenLinks) deed in de commissie de suggestie om een stedenband aan te gaan met een gemeente in Canada. Burgemeester Céline Blom wilde daar over nadenken. In de commissie werd ook gevraagd om bij de activiteiten mensen te betrekken die in hun land van herkomst geen vrijheid kennen.
Uitvoering collegeprogramma
Hierover waren in de commissie alleen technische vragen gesteld. Want het is een onderwerp van de raad zelf. Het college heeft een uitgebreide evaluatie gegeven van wat er gedaan is en wat de plannen voor de ‘tweede helft’ zijn. Het college is tevreden. ‘We zijn trots op waar we nu staan’. Of de gehele raad daar zo over denkt?













