
Monument onthuld voor 22 Doornspijkers die omkwamen tijdens de stormvloed
1 november 2025 om 10:48 AchtergrondWethouder Lennert Oosterloo en Pauline van Zweden, voorzitter van de oudheidkundige vereniging Arent thoe Boecop hebben bij de Ludgeruskerk in Doornspijk een gedenksteen onthuld ter nagedachtenis aan de 22 mensen die zijn overleden tijdens de stormvloed van 1825.
Wijnand Kooijmans
Onder hen de vader en moeder en vijf kinderen van een gezin van tien. Het jongste slachtoffer was twee jaar oud. Wethouder Lennart Oosterloo gaf aan dat de onthulling eigenlijk een week eerder was gepland. Ondanks dat de storm en regen wel een passend decor zouden hebben gevormd, is besloten dit moment toch een week uit stellen.
Hij wees erop dat Nederland een waterrijk land is. Dat tijdens het opgroeien of tijdens het opvoeden wel eens tegen een kind is gezegd ‘pas op de sloot’ of ‘blijf uit de buurt van het water.’
Maar dat met water ook veel plezier kan worden beleefd. De gedenksteen moet mensen blijven herinneren aan het verleden, zo gaf de wethouder aan. Dat het verhaal wordt doorverteld en het verhaal levend wordt gehouden.
Mensen moeten, zo stelt hij, ook leren van het verleden, de kracht van de samenleving. Omgerekend naar nu is na de ramp 25 miljoen euro opgehaald om voor de nabestaanden te zorgen en hen te voorzien van wat nodig was. Het monument is om verschillende redenen bij de Ludgeruskerk geplaatst. Tijdens de stormvloed werden keien geplaatst om de kerk te beschermen, zo gaf van Zweden aan, maar dat kon niet voorkomen dat de kerk zwaar beschadigd raakte. In de maand oktober van datzelfde jaar werd de toren van de kerk getroffen door de bliksem en brandde het kerkgebouw, alsmede ook een nabij gelegen boerderij, af.
Alle 22 slachtoffers van de ramp waren afkomstig uit de voormalige gemeente Doornspijk. Het wordt aannemelijk gevonden dat ze op deze plek zijn begraven en dit daardoor de plek is die het meeste recht doet aan de gedenksteen.
De gedenksteen is een initiatief van enkele inwoners. Zij vroegen om een blijvende herinnering aan de vergeten ramp. Uiteindelijk heeft de gemeente Elburg het initiatief opgepakt, samen met Arent thoe Boecop. Ook is medewerking verleend door het Noord-Veluws archief. Die stond het afgelopen jaar uitgebreid stil bij de watersnoodramp van 1925. Onder meer met een rondreizende tentoonstelling en een theaterstuk. Niet alleen de gedenksteen houdt de herinnering aan de vergeten ramp levend. Ook de digitalisering van het archief van de Commissie Zeevloed is een blijvend resultaat van het afgelopen jaar. Door dit project kan iedereen nu grasduinen in een schat aan documenten over de stormvloed van 1825.
De informatie uit dit archief vormde ook de basis van het theaterstuk ‘1824, de Vergeten Ramp.’
Volgens Van Zweden ziet Arent thoe Boecop de gedenksteen als een waardevolle aanvulling op het historisch erfgoed van Elburg en omgeving. De gedenksteen vervult een tastbare plek om stil te staan bij de ramp en het verlies dat de gemeenschap van Doornspijk trof. De plaats is daarna verhuisd naar de huidige plek. De gedenksteen is vervaardigd van gerecycled materiaal.












