
Politieke analyse: Grote Bunte nog lang niet rond
4 november 2024 om 20:00 PolitiekDe raadsvergadering van oktober is weer voorbij. Van oudsher is dat de maand waarin de meerjarenbegroting wordt behandeld wat altijd als een hoogtepunt in de politieke besluitvorming werd beschouwd. Dit jaar waren echter andere onderwerpen belangrijker. De herontwikkeling van het landgoed De Grote Bunte kwam na jaren tot besluitvorming. De ChristenUnie was tegen het plan.
De vergadering van de gemeenteraad begon al om 18.30 uur en duurde volgens de timer op de website 3.36.21 uur. Er was bijna twee uur voorbij voordat burgemeester Céline Blom het ‘hoofdgerecht’ kon aankondigen. Voor elke fractie tien minuten voor algemene beschouwingen. Dat waren dit keer maar vier fracties, want de eenmansfractie van PvdA/GroenLinks was afwezig. Gerben Pluim (CU) begon met het aanbieden van een kleurrijke toekomststoel ontworpen door atelier Kokon. Wie thuis naar de raadsvergadering heeft gekeken, heeft de overhandiging nauwelijks kunnen zien, want het ging grotendeels buiten de camera om. Een puntje waar men toch eens op moet letten. Er waren twee moties: één van de SGP over de financiering van het welzijnswerk en één van de ChristenUnie onder de titel ‘Nunspeet verdient een aantrekkelijk centrum’. Maar bij beide moties waren de overige partijen mede-indiener. Dus een unanieme actie van de raad. Het college zag de unanieme moties als een opdracht van de raad.
Pieter-Jan van Rossen (GB) begon zijn algemene beschouwingen met een citaat van Bolkestein: ‘Hoe saaier de politiek, hoe gelukkiger het land’. Dan kan geconstateerd worden, dat deze begrotingsbehandeling inderdaad saai was, maar de inwoners van Nunspeet kunnen zich daar gelukkig bij voelen.
De Grote Bunte
Twee onderwerpen vergden bijna meer tijd dan de begroting. Dat waren de Startnotitie Sport en bewegen en het Gewijzigd vaststellen bestemmingsplan Herontwikkeling Landgoed De Grote Bunte - Chw. Al valt er genoeg te schrijven over de Startnotitie Sport en bewegen, toch maar beperken tot het landgoed De Grote Bunte, want daar zat iets verrassends in. Dat de PvdA/GroenLinks zou tegenstemmen was helder. Maar die partij was niet aanwezig. De ChristenUnie is in het gehele proces altijd kritisch geweest, maar dat de fractie nu tegen zou stemmen, was niet echt verwacht. De discussie over de herontwikkeling loopt al zo’n vijf jaar. Het gaat erom het gebouw om te vormen naar een woonzorgcentrum voor 36 mensen met dementie, het bouwen van 14 woningen, het herstellen van het landgoed en in de procedure de Crisis- en Herstelwet toepassen. De Chw leidt tot een snellere besluitvorming bij beroep. Gerben Pluim: “Akkoord gaan met een principeverzoek betekent niet dat ook het eindresultaat akkoord is. Mensen met dementie horen in de samenleving en niet in deze afgelegen locatie, het proces is niet zorgvuldig doorlopen, de financiële geheimhouding is onterecht en de grondtransactie niet transparant.” En daarmee geeft de CU de bezwaren uit de buurt een steun in de rug. Want de procedure is bepaald nog niet afgelopen.













